2011.08.27. 10:37, maddie
Az FC Barcelona a 2009-es esztendő után 2011-ben is megnyerte az Európai Szuperkupát, miután két vállra fektette a portugál FC Portót egy alacsony színvonalú találkozón. A katalánok uralták a mérkőzést, domináltak, és néhány kósza portugál kísérlettől eltekintve egyáltalán nem forgott veszélyben a 2-0-ás győzelmük, még úgy sem, hogy a vezető találat megszerzéséhez Guarín óriási hibájára volt szüksége a Pep-Teamnek. A Barcelona történelme során negyedszerre hódította el az Európai Szuperkupát.
A kezdőcsapatot illetően Busquets kivételével, akinek a posztját Keita foglalta el, nem húzott váratlant Guardiola, azaz a védelem tengelyében Mascherano és Abidal játszottak, a balhátvéd Adriano volt, a középpályán Xavi és Iniesta szervezték a játékot, elől pedig Villa és Pedro voltak Messi társai. Vélhetően az összeszokottságra szavazott az új igazolásokkal szemben a katalán tréner, ami a stabilitást tekintve részben be is vált.
A mérkőzés egészét tekintve kijelenthető, hogy egy alacsony színvonalú találkozón a rosszul teljesítő Barcelonán kívül már csak egy gyengébb együttes volt a gyepen, ez pedig a Porto volt. A portugálok az első játékrészben jól, zártan védekeztek, a letámadásokkal pedig számos alkalommal zavarba hozták a katalánok védelmét, ám rendkívül feltűnő, hogy óriási lehetőségük nem nagyon volt a találkozó egésze során. Hulk tizenhatos széléről eleresztett lövése alig ment mellé, Joao Moutinho löketét Valdes tolta ki szögletre, Guarín második félidei bombájánál szintén észnél kellett lennie a katalán portásnak, de kidolgozott akciókkal nem tudott operálni a Porto.
A Barça önmagához képest nagyon gyengén futballozott, szerencséjére azonban ezen a Portón ez a teljesítmény is kifogott. A meccs elején Pedro könnyelműsködött el egy ziccert, miután a lepattanó labdát birtokolva már csak Helton eszén kellett volna túljárnia. Mindent elárul a katalánok játékáról, hogy az első kidolgozott és végigvitt akciót a 39. percben jegyezhettük fel, amikor Iniesta indította Adrianót, a brazil okosan a második hullámban érkező Xavinak passzolta vissza a labdát, a csapatkapitány lövését azonban védte Helton kapus. A tény, hogy a két csapat nem döntetlennel vonult pihenőre, Guarínnak köszönhető, aki a térfél közepéről nemes egyszerűséggel odapasszolta a játékszert a Porto tizenhatosa előtt sétáló Messihez, aki köszönte szépen, és Heltont kicselezve a hálóba gurított. 1-0, a találat körülménye tökéletesen jellemzi a két csapat első félidei teljesítményét.
A második félidő elején a már említett távoli lövésekkel többnyire a Porto veszélyeztetett, de nagyjából az 55. perc letelte után a Barça eszmélt, és legalább a mérkőzés feletti kontrollt visszaszerezte magának. Az összecsapás talán legnagyobb helyzete a 60. percben esett, amikor egy kiváló kontratámadás után Pedro már csak Helton kapussal állt szemben, ám miután a labdát visszahúzta, a luzitánok portása kitűnő ütemben tisztázott. Időközben beállt Alexis a spanyol Villa helyére, illetve Busquets a vélhetően megsérülő Adriano helyére, s ezekkel a cserékkel még stabilabbá vált a csapatjátéka a Pep-Teamnek. A vezetés tudatában halált megvető bátorsággal ugyan nem mentek előre Xaviék, de kisebb helyzetek így is adódtak Alexis, Messi és Pedro előtt. Az argentin ráadásul a 66. percben ismét betalált a hálóba, más kérdés, hogy azt les címén teljesen jogosan érvénytelenítette a játékvezető.
A találkozó végén aztán egy kissé megélénkültek az események: előbb Kuipers játékvezető nem adott meg egy jogosnak tűnő tizenegyest a Porto javára, miután az egyébként bizonytalanul és pontatlanul játszó Abidal és Guarín között volt némi kontaktus a tizenhatoson belül a francia védő labdavesztése után, majd Rolandót állította ki második sárga lap következtében teljesen jogosan. Guarín számára egyébként fejben be is fejeződött a mérkőzés a tizenegyesgyanús szituációnál, hiszen előbb Fábregasnak rúgott oda sárga lapot érően, majd a hosszabbításban csúszott úgy oda Mascheranónak, hogy Kuipers rögtön piros lapot adott neki. Hogy végül mégsem erről szólt az utolsó tíz perc, arról egy gyönyörű Fábregas-gól gondoskodott, miután Messi leheletfinom labdáját Cesc levette a tizenhatoson belül, majd azon nyomban, még a levegőben a kapuba lőtte. 2-0, a ráadásban Iniesta még kihagyott egy szépen kidolgozott helyzetet Alves visszagurítása után, ami miatt maximum maga a középpályás bosszankodott, hisz a Barça így is nyert, és hódította el összességében megérdemelten történelme során negyedik alkalommal az Európai Szuperkupát. A mérkőzés képei# *hamarosan
FC Barcelona - FC Porto: 2-0 ( 1-0 )
Európai Szuperkupa, döntő
Monaco, II. Lajos Stadion
Vezette: Björn Kuipers
Barcelona: Valdés; Alves, Mascherano, Abidal, Adriano (Busquets, 63'); Keita, Xavi, Iniesta; Pedro (Cesc, 80'), Villa (Alexis, 61') és Messi.
Porto: Helton; Sapunara, Rolando, Otamendi, Fucile; Souza (Fernando, 77'), Guarín, Moutinho; Hulk, Cristian Rodríguez (Varela, 69') és Kleber (Belluschi, 77').
Gólok: 1-0: Messi, 39'; 2-0: Cesc, 88'.